wtorek, 7 kwietnia 2015

Pierre Gaxotte, Wielka Rewolucja Francuska, Antyk – Marcin Dybowski, 2010, s. 394Słynna książka historyka z kręgu Action Francaise, wcześniej trudno dostępna w Polsce, ma od kilku lat okazję dotrzeć  do większej liczby czytelników. Gaxotte, w świetnym stylu, przedstawia filozoficzne, polityczne i materialne przyczyny wybuchu rewolucji, jej okrucieństwa i wynaturzenia, a także głównych aktorów dokonywanych zbrodni. Jednym z ciekawszych rozdziałów jest ten pod tytułem ,,Ubogie Państwo w Bogatym Kraju” , polemizujący z powszechną tezą o przyczynach materialnych jako głównym motywie zmian rewolucyjnych. Gaxotte pokazuje Francję jako kraj zamożny, obfitujący w liczne dobra i zasoby ludzkie, charakteryzujący się jednak niewydolnymi instytucjami państwowymi, nie potrafiącymi owych zasobów wykorzystać. Na taką sytuację nałożyła się wojna idei, która według autora miała kluczowe znaczenie dla eksplozji rewolucyjnej w 1789 roku. 
     Wydawca zaznacza, że jest to reprint wydania przedwojennego, a nie wznowienie edycji z 2001 roku ( tego z przedmową Baszkiewicza i Mellera). Niestety, słusznie przedrukowując lepsze wydania z ,,Biblioteki Wiedzy”, nie zrobiono tego samego z okładką, która w nowej edycji jest fatalna i nie zachowuje swego, wcześniejszego, klasycznego wyglądu. 

Nowa okładka: 

Dawne, świetne wydanie (ze zbiorów własnych) - choć nadgryzione zębem czasu to swym klasycznym stylem pasuje idealnie do treści książki:


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz