piątek, 17 kwietnia 2015

Kilka pozycji na temat II Wojny światowej z trochę innej perspektywy niż dominująca

Aleksander Bergman, Najlepszy Sojusznik Hitlera, Fronda, 2009

Biblioteka historyczna Frondy dostarczyła nam  nieco zapomnianą pracę polskiego pisarza i dziennikarza emigracyjnego. W przystępny, ale zarazem dokładny sposób autor dokumentuje to, co konserwatyści, min. Plinio Corea de Oliveira, przepowiadali już przed wojną – dojście do porozumienia dwóch totalitarnych państw i ideologii. Następnie pokazuje ich świetną współpracę, by na koniec wytłumaczyć dlaczego miesiąc miodowy Hitlera i Stalina trwał tak krótko.  

 David Irving, Wojna Hitlera, Seria Zdarzyło się w XX Wieku,  Wingert, Kraków 2009, s. 784

Cykl zatytułowany ,,Zdarzyło się w XX wieku” znany jest z tego, że zawiera pozycje często kontrowersyjne, ukazujące wojska niemieckie i drugą wojnę światową z trochę innej strony. W serii mieliśmy już wspomnienia Leona Degrelle’a z frontu wschodniego, wspomnienia Herberta Brunneggera, żołnierza dywizji Totenkopf, a także książkę o żydowskich żołnierzach Hitlera. Wydawnictwo wznowiło też, dwukrotnie, opus magnum Davida Irvinga ,,Wojna Hitlera”. Każdy sam będzie mógł ocenić na ile zarzuty wobec tej, świetnie udokumentowanej książki są zasadne a na ile wyssane z palca. 

 Patrick J. Buchanan, Churchill, Hitler and the unnecessary War, Crown, 2008

Książka amerykańskiego paleokonserwatysty jest raczej publicystyką historyczną niż pracą naukową, ale warto się z nią zapoznać, gdyż rzadko pojawiają się książki zawierające konserwatywne spojrzenie na pierwszą i drugą wojnę światową. W Niepotrzebnej Wojnie autor zastanawia się nad tym, czy największe nieszczęścia XX wieku było możliwe do uniknięcia
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz