poniedziałek, 24 października 2016

Czytać czy oglądać? c.d.

3. Louis de Wohl - Posłaniec Króla

Tytuł ostatnio wydanej powieści słynnego, katolickiego powieściopisarza sugeruje opowieść o kimś, kto służył jednemu z wielkich królów średniowiecza. Jednakże de Wohl zatytułował w ten sposób zbeletryzowaną biografię św. Pawła. Apostoł Paweł jest bowiem pierwszym posłańcem króla królów czyli Jezusa Chrystusa, o którego królewskiej godności jakże często zapominamy w dzisiejszych czasach wrogich wszelkiej hierarchii, z monarchiczną na czele. Na ponad sześciuset stronach autor przedstawia żywot człowieka, który z prześladowcy chrześcijan stał się jednym z największych apologetów nowej wiary, oddanym wyznawcą Jezusa i osobą, na której chrześcijaństwo oparło się w swoich trudnych początkach. Potrafił upomnieć i zawrócić z drogi zwątpienia pierwszego papieża czyli św. Piotra, poskromił grupę o tak zwanych tendencjach judaizujących czy też talmudycznych, wędrował po świecie i nawracał narody, zgodnie z poleceniem swojego króla. Historia św. Pawła to jedna z najlepszych książek De Wohla, wielkiego specjalisty od biografii katolickich świętych i bohaterów, spod którego pióra wyszły książki o Don Juanie de Austria, św. Helenie, Joannie D'Arc, Ignacym Loyoli, Piusie XII, św. Piotrze i wielu innych gigantach chrześcijaństwa. W czasach kiedy popularność zyskują historie zmyślone, pełne fantastycznych światów, alternatywnych rzeczywistości itp, warto sięgnąć po tradycyjną, nie ukrywajmy że apologetyczną, literaturę, której owa apologetyczna nuta wcale nie umniejsza wartości. Bohaterowie książek De Wohla, to prawdziwi ludzie, którzy żyli, działali, cierpieli, odnosili sukcesy i zostawiali niezatarty ślad w historii świata, przez co tym bardziej wartościowi i warci poznania, mimo, że ich czyny niejednokrotnie wydają się bardziej fantastyczne niż czary Harrego Pottera czy innych ,,ikon" (nomen omen) współczesnej literatury.  

Wszystkie książki Louisa De Wohla można kupić w największej księgarni  po prawej stronie internetu: http://multibook.pl/pl/c/Louis-de-Wohl/198 

Przy okazji lektury beletrystycznej o św. Pawle polecam również wprowadzenie do teologii tegoż  (dla bardziej wymagających czytelników) autorstwa Senena Vidala. Ta krótka książeczka (152 strony) zawiera omówienie wielu aspektów nauki apostoła, takich jak stosunki społeczne, własność, władza, czy też kwestie stricte teologiczne - zmartwychwstanie, zbawienie, grzech czy odkupienie.

c.d.n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz