wtorek, 12 kwietnia 2016

Subiektywny ranking nowości wydawniczych z ostatnich miesięcy:1. ,,Armenia. Karawany Śmierci" - Nocuń, Brzeziecki: O Armenii według mnie nigdy za wiele, a pozycja Wydawnictwo Czarne jest wręcz obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów tego najstarszego chrześcijańskiego królestwa.
2. ,,Wielcy Zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat, część 2" - Marek Bogucki: Bogucki udowadnia, że nasz ,,towar eksportowy" to przede wszystkim ludzie. Ludzie, którzy wpływali i wciąż wpływają na najrozmaitsze dziedziny aktywności społecznej, od nauki po politykę.
3. ,,Pamflety" - Frederic Bastiat - ekonomista anarcho-kapitalistyczny, o którym przeciwnicy mówili, że w ogóle nie jest ekonomistą, wciąż zachwyca unikalnym, ciętym stylem, ale także nieśmiertelnymi analizami, jakże aktualnymi w dzisiejszych czasach szalejącej socjaldemokracji.
4. ,,Historia filozofii politycznej, część druga" - redakcja Piotr Nowak. Podejmować zadanie uzupełnienia kultowego dzieła Straussa i Cropseya to już samo w sobie nie lada wyczyn, a sposób w jaki uczynili to Nowak z zespołem, zasługuje na wielkie owacje. Zarówno pomysł, jak i wykonanie wprost genialne.
5. ,,Zeszyty 1957-1972" - Emil Cioran: antologia przemyśleń najciekawszego pesymisty XX wieku. Czytając tę książkę nie będziemy się uśmiechać, ale na pewno będziemy myśleć i rozważać.
6. ,,Stałe Warianty Gry" - Grzegorz Braun: Szczęść Boże i tyle:)
7. ,,Islandia.Czasem Zielona Wyspa" - Wojciech Ziemnicki: Islandia to temat w Polsce mało znany. Ziemnicki przybliża nam w ciekawy sposób krainę gejzerów, przemierzając ją na rowerze wzdłuż i wszerz.
8. ,,Prawo Boga" - Remi Brague: Jeden z najciekawszych współczesnych filozofów analizuje samoświadomość trzech największych religii monoteistycznych. Warto najpierw przeczytać ,,Drogę Rzymską" żeby wejść w trudniejsze tematy poruszane w ,,Prawie Boga", ale lektura tej książki zmusza do myślenia i pozwala smakować powoli kunsztowny styl autora.
9. ,,Dehli" - Rana Dasgupta: opowieści o Indiach zdobyły w Polsce już sporą popularność, jednakże Dasgupta pokazuje inny obraz stolicy Indii - obraz wielkich fortun i wielorakich, często brudnych sposobów ich zdobywania.
10. ,,Dzieje Polski, tom 2" - Andrzej Nowak: najciekawsza synteza dziejów naszej ojczyzny, jaka ukazała się od ponad 20 lat. Nowak uprawia historię w najlepszym, klasycznym stylu. Nie podaje tylko faktów i dat, lecz buduje autorską interpretację dziejów. Wszystko to wzbogacone elegancką szatą graficzną i licznymi ilustracjami. Tak powinno się pisać historię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz