czwartek, 28 kwietnia 2016

Co by tu poczytać podczas majówki?

Książkowy prezent na urodziny, których jeszcze nie miałem + książkowy prezent od TVP Kultura za mini konkurs, który wygrałem trochę przypadkiem:) Jest co czytać i co recenzować:
1. Wit Szostak - Wróżenie z wnętrzności - kolejna depresyjna powieść. Małecki, Orbitowski, Żulczyk, Twardoch i Szostak - to pokolenie pisarzy potrafi pisać tak przygnębiająco, że aż miło. Żaden inny kraj nie dysponuje tak silną ekipą młodego pokolenia pisarzy, jak Polska.
2. Norman Davies - Serce Europy - Davies o Polsce pisze często, ale ta książka to nie tylko synteza lecz także osobista, sentymentalna podróż autora.
3. Stephen Clarke - Jak Francuzi wygrali pod Waterloo - mistrz wkurzania Francuzów w najnowszej odsłonie. Tylko Anglicy potrafią w tak zabawny sposób naśmiewać się z innych nacji.
4. Michael Morys-Twarowski - Polskie Imperium - dobrze, że powstają tego typu książki. Nie uświadczymy w nich cierpiętniczego spojrzenia na naszą historię, tylko ciekawostki i fakty na temat naszej minionej (?) wielkości.
5. Robert Foryś - Gambit Hetmański - Czy będzie to epopeja historyczna na miarę Elżbiety Cherezińskiej? Objętościowo na pewno a pierwsza strona zapowiada wielce wciągającą fabułę dziejącą się w arcyciekawych czasach. Za kilka dni zamieszczę szczegółową recenzję.
6. Adam Zamoyski - Urojone Widmo Rewolucji - na tą książkę czekałem najbardziej. Jest to druga część genialnej analizy ruchów rewolucyjnych pod tytułem Święte Szaleństwo. Styl, bogactwo źródeł, wspaniałe wydanie - wszystko to sprawia, że Zamoyski to dla mnie w tej chwili najbardziej wartościowy polski historyk. Koniecznie trzeba tą serię czytać wraz z ,,dwupakiem" Michaela Burleigh'a o podobnej tematyce. 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz