wtorek, 8 marca 2016

10 książek na dzień kobiet

 Polecam 10 książek, o rozmaitej tematyce, na dzień kobiet. Każda czytelniczka i czytelnik na pewno znajdą na tej liście swojego faworyta/faworytkę:

1. Jean Raspail - Oczy Ireny

Książka nazwana przez recenzentów metafizycznym romansem. Według mnie jest to przede wszystkim metafizyczna podróż po Francji, której już nie ma oraz po duszy ludzkiej, która wciąż jest taka sama. Oczywiście z romansem - w tle. Raspail w mistrzowskiej formie.
2. Phyllis Shlafly - Feministyczne Fantazje 

Jedna z pierwszych na polskim rynku książek, prezentujących krytyczne podejście do współczesnego feminizmu (ogólnie książki o tej tematyce można policzyć na palcach jednej ręki ale w czasie kiedy Wektory wydawały ,,Fantazje", był to w ogóle unikat). Zarzut, który mógłby się pojawić ze strony feministek, mówiący o tym, że jest to kolejne męskie bredzenie w obronie patriarchatu, można łatwo obalić w wypadku tej książki - napisała ją kobieta. Seniorka antyfeminizmu, matuzalemka (wiem jak to brzmi) walki z modernistyczną filozofią rozmaitych modernistycznych filozofek i politolożek:) przedstawia odmienny punkt widzenia i nie raz złośliwie wyszydza swoje koleżanki z drugiej strony barykady.

3. Vittorio Messori - Opinie o Maryi

Messori jest niewątpliwym autorytetem w dziedzinie wiedzy o Kościele. Przybliża trudne tematy kwiecistym językiem, nie boi się kontrowersji. Ten dawny hippis stał się jednym z czołowych krzyżowców pióra naszych czasów. W polecanej książce zebrał opinie o Kobiecie, której przedstawiać nie trzeba, o Kobiecie dzięki której szacunek do kobiet w ogóle zaistniał w dziejach ludzkości i która sprawiła, że jedna z 3 głównych religii monoteistycznych na piedestale ook Boga stawia kobietę właśnie. 

4. Marta Kwaśnicka - Jadwiga

Kwaśnicka to wschodząca, w bardzo szybkim tempie, gwiazda polskiej a być może niedługo              i światowej eseistyki. W ,,Jadwidze" przedstawia kluczową dla naszej historii postać świętej królowej. Nie jest to jednak usystematyzowany wykład historyczny, tylko szalona, pełna licznych dygresji wycieczka po średniowiecznej Europie, tamtejszej umysłowości, religijności, architekturze. Jest to też lektura wielce aktualna, z odniesieniami do czasów dzisiejszych. Nie zabrakło też wspaniałych fraz dotyczących ukochanego przez autorkę Krakowa.
5. Francine Rivers - Głos w wietrze

Na zdjęciu znajduje się okładka jednego z trzech tomów, jednakże polecić należy oczywiście całą trylogię. Rivers idealnie obrazuje rolę kobiety w dziejach europejskiej i chrześcijańskiej cywilizacji. Rolę właśnie o znaczeniu CYWILIZACYJNYM, gdzie serca nawet najbardziej zatwardziałych 
i brutalnych pogańskich barbarzyńców i dumnych, bezwzględnych Rzymian miękły w zetknięciu ze stanowczą łagodnością pierwszych wyznawczyń Chrystusa.
6. Agnieszka Niewińska - Raport o Gender w Polsce

Książka autorki goszczącej na łamach ,,Do Rzeczy" i ,,Polonia Christiana" nawiązuje tytułem do słynnego Raportu o Stanie Wiary Messoriego i kard. Ratzingera. Niewińska zastosowała obserwację uczestniczącą i przez kilka ładnych miesięcy brała udział w genderowych studiach (cokolwiek się tam studiuje), kursach i wykładach. Niektóre zasłyszane przez bohaterkę (tylko prawdziwie odważny człowiek poświęciłby pół roku życia na uczestniczenie w kursach gender) dyskusje, wypowiedzi        i tezy są tak hardcorowe i absurdalne, że książę czyta się lepiej niż niektóre dzieła fantasy                   z książkami Pratchetta na czele. Genderowy Monty Python dla zuchwałych. 
7. Timothy Wilson-Smith - Joanna D'Arc

Postać Joanny pobudza wyobraźnię kolejnych pokoleń. Timothy Wilson-Smith ciekawie przedstawił tą arcyważną kobietę na kartach swej książki, pokazując wpływ jaki wywierała na Francuzów (bardzo interesujące fragmenty o Action Francaise) i innych Europejczyków. Żeby lepiej zaprzyjaźnić się ze św. Joanną warto by jednak, obok książki Smitha sięgnąć też po apologetyczną ,,Bożą Wojowniczkę" Louisa de Wohla, tytana katolickiej biografistyki oraz po nowość autorstwa Helen Castor, kobiety świetnie ukazującej kobiecość Joanny. 
8. Maja Lidia Kossakowska - Takeshi Cień Śmierci

Królowa polskiej fantastyki (moim zdaniem najlepsza autorka fantastyki nie tylko w Polsce ale i na świecie) tym razem wybrała japońską scenerię dla swojej opowieści. Nie jest to jednak Japonia, jaką znamy z filmów czy książek historycznych. Pod piórem Kossakowskiej ożywają demony i powstają dziwaczne techniczne konstrukcje. Wszystko to w świecie, gdzie za jedno krzywe spojrzenie można stracić głowę, w świecie, w którym dobre imię i ostry miecz są ważniejsze niż majątek.
9. Giles Tremlet - Katarzyna Aragońska

Historia pierwszej żony Henryka VIII, choć bardziej właściwym byłoby nazwanie Henryka ostatnim mężem królowej Katarzyny. Córka Izabeli Katolickiej była bowiem równie silną osobowością, co jej matka. Gdyby tylko Henryk nie wolał przelotnych romansów (które i tak źle kończyły się zarówno dla wybranek, jak i dla niego) Anglia pod panowaniem tej pary mogłaby stać się najpotężniejszym państwem świata. Oczywiście w sojuszu z Hiszpanią. Takie połączone mocarstwo nie miałoby sobie równych nie tylko w tamtym momencie, ale być może i w całej historii świata. Dwie potęgi morskie  i gospodarcze, spojone wspólną więzią małżeńską i wspólną wiarą trzęsłyby ówczesnym światem przez wiele lat. Zwłaszcza, że z początku nic nie zapowiadało katastrofy i małżeństwo wyglądało na na prawdę udane. Henryk kochał żonę, tak samo mocno jak bronił jej ukochanej religii przed reformatorami. Napisał nawet pierwszy poważniejszy pamflet potępiający Lutra. Niestety wszyscy wiemy, jak dalej potoczyła się ta historia. Temlet odsłania jej arcyciekawe kulisy. 

10. Warren H. Carroll - Izabela Katolicka

Skoro była mowa o córce, nie może zabraknąć jeszcze bardziej słynnej i wybitnej matki. Warren Carroll, autor monumentalnej historii chrześcijaństwa poświęcił swojej ulubionej postaci historycznej osobną monografię.  Królowa, która doprowadziła do końca rekonkwistę i odbiła Hiszpanię z rąk okupujących ją przez ponad 700 lat Maurów, nie jest w Polsce zbyt popularną postacią, dlatego należy cieszyć się, że właśnie książka tego autora ukazała się na naszym rynku. Zmarły niedawno historyk przedstawia całe życie wielkiej władczyni, podkreślając jej siłę, wytrwałość w dążeniu do celu, mimo wielu trudności politycznych, jak i osobistych, jakie napotykała na swej drodze. Izabela to prawdziwy tytan na historycznej scenie - potrafiła podporządkować sobie najbardziej dumnych      i niezależnych hiszpańskich wielmożów, poskromić mauretańskich watażków, rozkochać w sobie Ferdynanda i uwierzyć w wyśmiewane przez innych, obietnice Krzysztofa Kolumba. Jej życie nie było jednak usłane różami - tragiczne historie jej dzieci powaliłyby na kolana nie jednego herosa. Aż dziw, że taka kobieta nie jest dzisiaj stawiana za wzór. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz