niedziela, 13 marca 2016

Krótki przegląd tygodnia - seriale, książki, czasopisma - nowy cykl 7 pozycji na 7 dni tygodnia.

1. The Night Manager - nowy serial produkcji AMC - wyemitowano na razie dopiero 3 odcinki, ale już mogę bez przesady stwierdzić, że jest to ewidentny hit z dziedziny szpiegowsko-sensacyjnej. Nocny Menadżer ma to coś, czego tak bardzo brakuje w ostatnich Bondach - ciekawą intrygę, szczegóły pracy pod przykrywką, dużo detali zamiast taniego efekciarstwa. W dodatku zdjęcia są też pierwszoligowe - te najazdy kamer z góry połączone ze świetną muzyką oraz pięknymi krajobrazami sprawiają, że przyjemność z oglądania jest jeszcze większa. Wielkim atutem jest też gra aktorska. Doktor House w roli czarnego charakteru jest bardzo przekonywujący i ta rola pozwoli wyrwać się Lauriemu z zaszufladkowania i przywiązania tylko do jednej postaci. Także Tom Hiddleston w roli szpiega pokazuje, że aspiruje do dużo poważniejszej ligi niż ekranizacje komiksów Marvela. Role drugoplanowe Harewooda, Menziesa (świetny także jako Brutus w Rzymie), czy Olivii Coleman znanej z Broadchurch również wypadają znakomicie. Moim zdaniem Night Manager przywraca blask serialom szpiegowskim głównie za pomocą powrotu do klasycznej narracji gatunku i unikaniu nowoczesnych udziwnień.


2. Polonia Christiana - Temat przewodni numeru to unowocześniona koncepcja Międzymorza i rozważania o tym, czy w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej nie należałoby czasem powrócić do tych ciekawych idei. Dodatkowo znajdziemy w tym numerze świetne reportaże Jana Gacia z hiszpańskiego Leon i Grinsteinsa z Korei Południowej. Wszystko jak zwykle w bardzo gustownej oprawie graficznej i fotograficznej. Tak powinno się robić nowoczesne pisma dla tradycjonalistów.
 
3. Teologia Polityczna - ,,My Rzymianie" - genialny numer Teologii Politycznej. Na to czasopismo zawsze warto czekać. Reprezentant szkoły krakowskiej na polskim rynku wydawniczym gromadzi takie wybitne pióra, jak Marek Cichocki, Arkady Rzegocki, Dariusz Karłowicz, Remi Brague i największa kobieca gwiazda metafizycznej felietonistyki - Marta Kwaśnicka. Tematem przewodnim jest rzymskie, katolickie dziedzictwo Polski i Europy. Temat niby oklepany ale w wykonaniu powyższych autorów przedstawiony w sposób zarówno nowatorski, jak i piękny w warstwie językowej. Jeśli ktoś pragnie obcować z rozważaniami teologiczno-politologicznymi na najwyższym poziomie powinien niezwłocznie sięgnąć po ten, a także inne numery Teologii Politycznej. Ja jestem zachwycony, a trochę literatury z powyższej tematyki już czytałem.


4. Janusz Korwin Mikke - Rok 2007 - niby staroć (2001 rok wydania), ale warto wrócić do tej książeczki, żeby sprawdzić czy proroctwa proroka libertarianizmu spełniły się i czy idee przedstawione w tych zamieszchłych :) czasach są wciąż aktualne. Książka ma konwencję listów rządzącego Polską Korwina do innych prominentów europejskiej polityki. Dużo humoru, ale też dużo śmiechu przez łzy. Polecam nie tylko ,,kucom", ale każdemu, kto choć trochę chce się oderwać od bieżącej polityki i poczytać ciekawej political fiction.


5. Supernatural - sezon 11, odcinek 15 - Serial o przygodach braci Winchesterów wraca po krótkiej przerwie z odcinkiem, który oddaje niepowtarzalny klimat tej kultowej produkcji telewizyjnej. W najnowszym odcinku przeniesiemy się w świat podupadłych amerykańskich wrestlerów, co ma być odniesieniem do filmu Zapaśnik, w typowej dla Supernaturala konwencji, nasyconej odwołaniami do rozmaitych popkulturowych zjawisk. Muzyka, niektóre teksy, lokalizacje akcji, dziejącej się głównie w małych miasteczkach Stanów Zjednoczonych tworzą mieszankę, dzięki której ten serial już od 11 lat gromadzi rzesze oddanych fanów i na stałe wszedł już do kanonu telewizyjnego. Sam i Dean to bohaterowie, których uwielbiam od 1 odcinka pierwszej serii i chciałbym żeby ten serial nigdy się nie skończył. Mimo słabszych momentów, które przy tylu odcinkach i sezonach oczywiście się zdarzają, to właśnie klimat jest największą zaletą Supernaturala. No i oczywiście nieśmiertelna Impala - nieśmiertelna nawet bardziej niż bracia Winchester.6. Antoni Piskdło - 500 zagadek z epoki renesansu. Kolejna staroć w dzisiejszym zestawieniu. Trafiłem na tą książkę przypadkiem, robiąc porządki na półkach i wciągnęła mnie niepomiernie. Po pierwsze - można sprawdzić swoją wiedzę na temat epoki, pod drugie - dowiemy się o takich ciekawych rzeczach, jak ,,Czym było picie nazwiska",  ,,Od kiedy na szerszą skalę zaczęto używać artylerii" ,,Kim był Henryk Żeglarz: i wiele wiele innych. Skoro nowe władze TVP reaktywują Sondę, Wielką Grę i Teleranek, może warto by wprowadzić do telewizji program właśnie w konwencji ,,500 Zagadek"

7. Łukasz Orbitowski - program Dezerterzy. Orbitowski wkracza do TVP kultura. W pierwszym Odcinku prowadził absurdalną, ale i ciekawą rozmowę z Budzyńskim. Obaj Panowie rozmawiali o ważnych sprawach, ale obaj też wyglądali na nie do końca trzeźwych, co wcale nie umniejszało ,,miodności" programu.  W drugim odcinku gościła wokalistka Crosterkeller Anja Orthodox. Gratulacje za pomysł na program. Ciekawi goście, genialny pomysł na wystrój studia. Widać, że Mateusz Matyszkowicz, którego jestem od zawsze wielkim fanem zaczyna robić z TVP Kultura, będącego do tej pory archaicznym rzęchem, na prawdę wartościowy program. tutaj dobra zmiana zauważalna jest najbardziej.


Kolejna siódemka już za siedem dni. ZapraszamBrak komentarzy:

Prześlij komentarz