piątek, 2 września 2016

Nowości i zapowiedzi przełomu sierpnia i września

5 nowości i nadchodzących premier wartych polecenia:1. Paweł Lisicki - ,,Krew na naszych rękach" - kolejna po ,,Żydach" Zychowicza książka podejmująca problem sakralizacji Holokaustu, jego politycznego wykorzystywania oraz przenoszenia winy za II wojnę z Niemców na inne narody, głównie Polaków. Może tematyka wydaje się bardziej ,,oklepana" i mniej ciekawa niż ta, poruszana w ,,Dżihad i samozagłada Zachodu", ale znając świetny styl i trafne porównania Lisickiego, który jest znacznie lepszym pisarzem niż mówcą, na pewno warto będzie sięgnąć po tę książkę. Premiera we wrześniu.

2. Chesterton - ,,Drzewa Pychy" - niepublikowane w poprzednich zbiorach opowiadania mistrza paradoksu. Czytanie Chestertona, to zawsze prawdziwa uczta językowa i intelektualna, a dla niektórych również i duchowa. Mnie zawsze potrafi czymś zaskoczyć, mimo, iż czytałem praktycznie wszystko co wyszło w Polsce i sporą część tego, co napisane zostało po angielsku. I zawsze mam takie oto wrażenie: czytam powieść lub opowiadanie Chestertona i jestem przekonanym, że jego powieści i opowiadania są lepsze od jego publicystyki i filozofii, po czym sięgam po publicystykę i od razu jestem przekonany, że jest ona lepsza od jego powieści i opowiadań. I tak w kółko. dlatego też ,,Drzewa Pychy" to mój numer jeden z ostatnich nowości, a warto też wspomnieć, że na horyzoncie (14 września) jest też premiera ,,Źródło i Mielizny", czyli kontynuacja eseistyki zawartej w tomie ,,Dla Sprawy".

3. Lawrence Reed ,,52 mity o kapitalizmie" - nie wiadomo w sumie do końca dlaczego Reed wybrał akurat 52 mity, ale jego licząca 340 stron książka jest świetnym kompendium dla tych, co mają jeszcze jakieś złudzenia co do skuteczności państwa opiekuńczego, lub ciągle hołubią socjalistyczne myślenie na temat wolnego rynku. Bo tak na prawdę jest to książka o 52 mitach o wolnym rynku. Używanie słowa kapitalizm zamiennie z wolnym rynkiem jest moim zdaniem błędem, bo kapitalizm to tylko inna wersja socjalizmu, gdzie kapitał jest także scentralizowany, także zabija konkurencję, tyle że znajduje się w rękach prywatnych a nie państwowych. Tymczasem wolny rynek jest socjalizmu przeciwieństwem. Reed obala właśnie mity dotyczące wolnego rynku i nie jest to może książka dla znawców tematu, choć i ci znajdą tu błyskotliwe myśli, które mogą ich zainteresować. Reed to taka wersja light Hoppego, nie zniechęcająca do siebie stricte naukowym i wymagającym pewnego przygotowania intelektualnego językiem.

4. R.A. Wilton - ,,Ostatnie Dni Romanowów" - nie jest to praca stricte nowa, ale wznowienie wydanej przed wojną klasycznej opowieści historycznej Wittona o zagładzie rodziny Romanowów i szerzej całego caratu. Opowieść przejmująca, aczkolwiek z pewnym anglosaskim mankamentem polegającym na niedostrzeganiu znaczącej roli świata anglosaskiego w tymże upadku.


5. Grzegorz Kucharczyk - ,,Hohenzollernowie" - jeden z lepszych polskich historyków, zajmujący się głównie dziejami Chrześcijaństwa i doktrynami konserwatywnymi, przygotował tym razem ciekawe kompendium wiedzy na temat jednej z najważniejszych dynastii w dziejach świata. Książka planowana jest na 31.08, ale znając Kucharczyka można śmiało stwierdzić, że nie będzie to sucha, encyklopedyczna wiedza, a ciekawy wykład politologiczno-historyczny, na pewno osadzony w szerszym tle.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz